Historia carskiej porcelany

Logo ŁomonosowHistoria fabryki "Łomonosow"

Pierwsza fabryka porcelany w Rosji Carskiej powstała w 1744 roku. Pomysłodawcą była córka Cara Piotra Pierwszego, Elżbieta.

Do października 1917 roku fabryka nosiła nazwę Imperatorskiej i należała do rządzącej w Rosji dynastii carskiej Romanowów. Zaopatrywała w porcelanę tylko dwór carski i jego najbliższe otoczenie. W 1925 roku fabryka została nazwana im. Łomonosowa, na cześć wielkiego rosyjskiego naukowca. Od 1993 roku istnieje jako spółka akcyjna.

Rycina przedstawiająca fabrykę Łomonosow"Białe złoto Północnej Palmiry. Bielą podobna do nefrytu, delikatnością do papieru, blaskiej do lustra, dźwiękiem do cymbałków." - Tak pisali poeci o tej porcelanie. Wyroby z tak rzadkiego i tak drogocennego materiału można było zobaczyć tylko na stołach panujących w Europie rodów.

Wyroby z Petersburga odróżniają się od innych prawdziwie białym kolorem, cieniutką warstwą glazury i tą formą, która odpowiada starym chińskim tradycjom - "skorupa jajeczna". Przy lekkim uderzeniu wyroby odzywają się bardzo melodyjnym i przyjemnym dźwiękiem. Porcelana ta wydaje się bardzo delikatna i łamliwa, jednak wytrzymuje nieznaczne obciążenia mechaniczne.

Połączenie klasycznych form z filigranowymi rysunkami daje bardzo drogocenny wygląd. Daje to pole dla kolekcjonerów porcelany.

Szkic porcelanyPorcelana jest zrobiona z masy, w której skład wchodzą fosfaty wapnia i kości zwierząt. Dlatego część tej porcelany nazywamy kostną.

Dzisiaj Łomonosowska Fabryka Porcelany jako jedyna w Rosji produkuje z cienkiej, kostnej porcelany i według starych wzorów rosyjskich artystów.

Asortyment produkcji jest bardzo duży. Serwisy, pojedyncze filiżanki ze spodkiem, wazoniki, figurki zwierząt. Cały czas się on powiększa o nowe wzory, lecz te stare są kontynuowane. Produkcja ze znakiem firmowym "ЛФЗ" posiada certyfikat jakości i jest wykonana z ekologicznych surowców oraz czystych materiałów przez cały proces produkcyjny.

 


Historia fabryki "Kuzniecow"

Fabryka porcelany w Dulowie pod Moskwą została założona w 1832 roku przez kupca Kuzniecowa, który w ciągu 20 lat sprawił, że stała się największą fabryką porcelany w Imperium Rosyjskim. Porcelana z tej fabryki zawsze wyróżniała się wdzięczną prostotą.

Oślepiająca biel zawsze pięknie współgra z pozłoceniem i blaskiem glazury. Dla lepszej sprzedaży i odróżnienia od łomonosowskiej porcelany postawiono akcent na kolory bardziej żywe i jaskrawe, z motywami folkloru i tradycji narodowej. W ciągu 170 lat zaszły wielkie zmiany w fabryce. Dzisiaj pracuje w niej około trzech tysięcy ludzi w systemie trzyzmianowym. Jest również jedną z największych fabryk porcelany w Europie, produkującą dla bardziej i mniej wymagających klientów. Wyroby podmoskiewskich artystów były wyróżnione wieloma nagrodami. Kilka figurek, w tym również obecne logo "Sokół" otrzymało nagrodę Grand Prix na targach porcelany w Barcelonie w 1958 roku. Produkty Kuzniecowa znajdują się w wielu muzeach i są kupowane przez wielu kolekcjonerów na całym świecie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl